Redshift Sports Top Shelf Drop Bar 70mm Rise 25 deg - 41cm Black
- Raises your position by 50 or 70mm (2 or 2.75in) to give you an ultra-comfortable upright riding position
- 25 degrees of flare
- Provides an easy reach to the drops
- The higher positioning of the drops provides a comfortable and secure hand position
- Unique double-bar construction provides room for all of your bar-mounted accessories
- Perfect for road, gravel, bikepacking, and commuting
| Model | Top Shelf |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 41cm |
| Hood Width | 41cm |
| Drop Width | 52cm |
| Drop | 110mm |
| Reach | 72mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 25 Deg |
| Rise | 70mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 507g |
| Width | 41Cm |
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50
Description
- Raises your position by 50 or 70mm (2 or 2.75in) to give you an ultra-comfortable upright riding position
- 25 degrees of flare
- Provides an easy reach to the drops
- The higher positioning of the drops provides a comfortable and secure hand position
- Unique double-bar construction provides room for all of your bar-mounted accessories
- Perfect for road, gravel, bikepacking, and commuting
| Model | Top Shelf |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 41cm |
| Hood Width | 41cm |
| Drop Width | 52cm |
| Drop | 110mm |
| Reach | 72mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 25 Deg |
| Rise | 70mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 507g |
| Width | 41Cm |














