Renthal Fatbar Lite V2 Carbon Bar (31.8) 10mm/760mm
- Designed for Trail, Enduro and XC riders and racers, the Fatbar Lite Carbon is the product of an intense and in-depth research and development program
- Full uni-directional (UD) carbon construction with efficient orientation and placement of the fibers to maximize strength and fine tune stiffness
- This ride-tuned handlebar combines the ultimate blend of strength, stiffness and shock absorption
- UD carbon fiber layup is specific to each model and rise
- 760mm length with updated graphics
| Model | V2 Fatbar Lite Carbon |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 10mm |
| Width | 760mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 180g |
Original: $184.95
-65%$184.95
$64.73
Description
- Designed for Trail, Enduro and XC riders and racers, the Fatbar Lite Carbon is the product of an intense and in-depth research and development program
- Full uni-directional (UD) carbon construction with efficient orientation and placement of the fibers to maximize strength and fine tune stiffness
- This ride-tuned handlebar combines the ultimate blend of strength, stiffness and shock absorption
- UD carbon fiber layup is specific to each model and rise
- 760mm length with updated graphics
| Model | V2 Fatbar Lite Carbon |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 10mm |
| Width | 760mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 180g |














