Renthal Fatbar Lite V3 Riser Bar 40mm/760mm AluGold
- The Renthal Fatbar Lite is the ultimate lightweight, trail-proof aluminum handlebar. Designed and developed to offer the ultimate combination of lightness, strength and durability
- The Fatbar Lite is the ideal handlebar for a wide range of disciplines, from trail riding, right through to XC and Enduro racing
- Exclusive Series 7 aluminum is heat treated to provide strength and durability
- Shot peened to increase fatigue life and durability
- Hard anodized to keep your handlebar looking new
| Model | V3 Fatbar Lite |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 760mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | AluGold |
| Weight | 270g |
Original: $116.99
-65%$116.99
$40.95
Description
- The Renthal Fatbar Lite is the ultimate lightweight, trail-proof aluminum handlebar. Designed and developed to offer the ultimate combination of lightness, strength and durability
- The Fatbar Lite is the ideal handlebar for a wide range of disciplines, from trail riding, right through to XC and Enduro racing
- Exclusive Series 7 aluminum is heat treated to provide strength and durability
- Shot peened to increase fatigue life and durability
- Hard anodized to keep your handlebar looking new
| Model | V3 Fatbar Lite |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 760mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | AluGold |
| Weight | 270g |














