Renthal Fatbar Lite V3 UD Carbon Riser Bar 40mm/760mm
- Designed for Trail, Enduro and XC riders and racers, the Fatbar Lite Carbon is the product of an intense and in-depth research and development program
- Full uni-directional (UD) carbon construction with efficient orientation and placement of the fibers to maximize strength and fine tune stiffness
- This ride-tuned handlebar combines the ultimate blend of strength, stiffness and shock absorption
- UD carbon fiber layup is specific to each model and rise
- 760mm length with updated graphics
| Model | V3 Fatbar Lite Carbon |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 760mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | UD Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 180g |
$79.10
Original: $225.99
-65%Renthal Fatbar Lite V3 UD Carbon Riser Bar 40mm/760mm—
$225.99
$79.10
Description
- Designed for Trail, Enduro and XC riders and racers, the Fatbar Lite Carbon is the product of an intense and in-depth research and development program
- Full uni-directional (UD) carbon construction with efficient orientation and placement of the fibers to maximize strength and fine tune stiffness
- This ride-tuned handlebar combines the ultimate blend of strength, stiffness and shock absorption
- UD carbon fiber layup is specific to each model and rise
- 760mm length with updated graphics
| Model | V3 Fatbar Lite Carbon |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 760mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | UD Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 180g |














