Reverse Black One Wheelset (XD) 29/27.5" 15x110/12x148mm Si
- A strong wheelset for use from XC to DH
- Pinned and sealed rim joint makes this rim tubeless ready
- 30mm internal rim width hits the sweet spot for 2.3-2.6" tires
- Laced with Sapim spokes and Sapim Polyaxe brass nipples
- Rear hub rolls on 4 sealed bearings and features 6 pawls
| Model | Black One |
| Size | 29"/27.5" |
| Front/Rear | Front/Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | Base |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-bolt |
| Rim | Black One |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21.8mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Silver |
| Weight | 653g |
| Cassette Body Type | XD |
Original: $749.99
-65%$749.99
$262.50
Description
- A strong wheelset for use from XC to DH
- Pinned and sealed rim joint makes this rim tubeless ready
- 30mm internal rim width hits the sweet spot for 2.3-2.6" tires
- Laced with Sapim spokes and Sapim Polyaxe brass nipples
- Rear hub rolls on 4 sealed bearings and features 6 pawls
| Model | Black One |
| Size | 29"/27.5" |
| Front/Rear | Front/Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | Base |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-bolt |
| Rim | Black One |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21.8mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Silver |
| Weight | 653g |
| Cassette Body Type | XD |














