Ritchey Classic Zeta Disc 700c Wheelset XDR Silver
- Wide profile for more lateral stiffness and improved tire profile
- Rear 3mm Off Center Rim (OCR) design reduces wheel dish to balance spoke tension
- Phantom Flange hidden J-bend hub design create a sleek, aero profile
- 4-pawl engagement system
- DT Swiss Competition double butted spokes (2.0/1.8/2.0) with brass spoke nipples
- Premium quality cartridge bearings throughout
| Model | Classic Zeta |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Classic |
| Hole | 24 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Zeta Alloy TLR |
| Internal W | 19.5mm |
| Depth | 23.4mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Silver |
| Weight | 1750g |
| Axle Configuration | 12 X 100Mm 12 X 142Mm 6-Bolt |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
Original: $493.95
-65%$493.95
$172.88
Description
- Wide profile for more lateral stiffness and improved tire profile
- Rear 3mm Off Center Rim (OCR) design reduces wheel dish to balance spoke tension
- Phantom Flange hidden J-bend hub design create a sleek, aero profile
- 4-pawl engagement system
- DT Swiss Competition double butted spokes (2.0/1.8/2.0) with brass spoke nipples
- Premium quality cartridge bearings throughout
| Model | Classic Zeta |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Classic |
| Hole | 24 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Zeta Alloy TLR |
| Internal W | 19.5mm |
| Depth | 23.4mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Silver |
| Weight | 1750g |
| Axle Configuration | 12 X 100Mm 12 X 142Mm 6-Bolt |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |














