Ritchey Comp Butano Bar Int Route (31.8) 38cm Black
- Ergo-aero shape with flare at the drops for greater leverage and forearm clearance - Short reach and a shallow drop with an ovalized top section
- - Compatible with Shimano EW-RS910 junction box
- - Cable routing can be full or partial internal
- - Constructed of double-butted 6061 alloy
- - Weight: 310g (42cm)
| Model | Comp Butano Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 38cm |
| Hood Width | 38cm |
| Drop Width | 46.6cm |
| Drop | 115mm |
| Reach | 73mm |
| Sweep | 5 Deg |
| Drop Flare | 18 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | Internal |
| Color | Black |
Original: $76.95
-65%$76.95
$26.93Description
- Ergo-aero shape with flare at the drops for greater leverage and forearm clearance - Short reach and a shallow drop with an ovalized top section
- - Compatible with Shimano EW-RS910 junction box
- - Cable routing can be full or partial internal
- - Constructed of double-butted 6061 alloy
- - Weight: 310g (42cm)
| Model | Comp Butano Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 38cm |
| Hood Width | 38cm |
| Drop Width | 46.6cm |
| Drop | 115mm |
| Reach | 73mm |
| Sweep | 5 Deg |
| Drop Flare | 18 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | Internal |
| Color | Black |














