Ritchey Comp Zeta GX 700c Disc Wheelset XDR SRAM
- Comp Zeta GX wheelset is designed especially for gravel
- Hand built wheels are tubeless ready and feature forged disc hubs with sealed bearings and six-bolt rotor mounts
- 4-pawl engagement system
- The rims offer a wide inner diameter to fit wider tires for gravel
| Model | Comp Zeta GX Boost |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | Comp |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1996g |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
Original: $438.95
-65%$438.95
$153.63
Description
- Comp Zeta GX wheelset is designed especially for gravel
- Hand built wheels are tubeless ready and feature forged disc hubs with sealed bearings and six-bolt rotor mounts
- 4-pawl engagement system
- The rims offer a wide inner diameter to fit wider tires for gravel
| Model | Comp Zeta GX Boost |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | Comp |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1996g |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |














