Ritchey Comp Zeta Tandem Disc MTN Wheelset SRAM
- Specifically designed for the Outback TandM Break-Away tandem frameset
- Based on the original Comp Zeta Disc wheels but with a 145mm QR rear hub and 36h rims
- 4-pawl engagement system
- Tubeless ready, OCR 3mm offset, 6061 Alloy rim with a 24.4mm outer width
- Black DT Champion 2.0mm straight gauge spokes and brass spoke nipples
| Model | Comp Zeta Tandem |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 8-11sp) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx100/QRx145 |
| Hub | Forged Sealed Bearing |
| Hole | 36 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 19.5mm |
| Depth | 23.4mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 2077g |
Original: $483.95
-65%$483.95
$169.38
Description
- Specifically designed for the Outback TandM Break-Away tandem frameset
- Based on the original Comp Zeta Disc wheels but with a 145mm QR rear hub and 36h rims
- 4-pawl engagement system
- Tubeless ready, OCR 3mm offset, 6061 Alloy rim with a 24.4mm outer width
- Black DT Champion 2.0mm straight gauge spokes and brass spoke nipples
| Model | Comp Zeta Tandem |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 8-11sp) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx100/QRx145 |
| Hub | Forged Sealed Bearing |
| Hole | 36 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 19.5mm |
| Depth | 23.4mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 2077g |














