Ritchey Outback Break-Away Disc Frameset Small Blue
- Quickly disassembles to fit into its own sturdy travel case, assembles with ease once you arrive at your destination
- Heat-treated, triple-butted Ritchey Logic II tubing
- Includes Ritchey WCS Carbon Adventure 12x100mm thru-axle fork
- Fork features rack, fender and bottle cage mounts
- Forged and machined straight head tube
- Full length housing stops for use with cable or hydraulic brakes
- Front and rear flat mount disc brake interface
- 12x142mm rear thru-axle
- Fits up to 700x48c or 650x2.0" tires
- WCS headset included
- Break-Away travel case, padding, hinge clamps, rear brake cable connector and derailleur cable connectors all included
| Size | Small |
| C | C)-541mm |
| Chainstay | 453mm |
| Head Angle | 70 Deg |
| Seat Angle | 73.5 Deg |
| Headset | IS42/28.6 / IS42/30 |
| Bottom Bracket | 68mm |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | 28.6mm |
| BB Drop | 70mm |
| Stand Over | 773mm |
| Dropout | 12x142mm TA |
| Color | Blue |
$839.65
Original: $2,399.00
-65%Ritchey Outback Break-Away Disc Frameset Small Blue—
$2,399.00
$839.65
Description
- Quickly disassembles to fit into its own sturdy travel case, assembles with ease once you arrive at your destination
- Heat-treated, triple-butted Ritchey Logic II tubing
- Includes Ritchey WCS Carbon Adventure 12x100mm thru-axle fork
- Fork features rack, fender and bottle cage mounts
- Forged and machined straight head tube
- Full length housing stops for use with cable or hydraulic brakes
- Front and rear flat mount disc brake interface
- 12x142mm rear thru-axle
- Fits up to 700x48c or 650x2.0" tires
- WCS headset included
- Break-Away travel case, padding, hinge clamps, rear brake cable connector and derailleur cable connectors all included
| Size | Small |
| C | C)-541mm |
| Chainstay | 453mm |
| Head Angle | 70 Deg |
| Seat Angle | 73.5 Deg |
| Headset | IS42/28.6 / IS42/30 |
| Bottom Bracket | 68mm |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | 28.6mm |
| BB Drop | 70mm |
| Stand Over | 773mm |
| Dropout | 12x142mm TA |
| Color | Blue |














