Ritchey Septimer Break-Away Carbon Frameset - 700c Carbon Black Medium
- Quickly disassembles to fit into its own sturdy travel case, assembles with ease once you arrive at your destination
- Carbon fiber frame with stainless steel joints
- Includes Ritchey WCS Carbon Disc Gravel Fork
- External cable routing also takes away some of the hassle of prepping your bike for traveling
- Stealth wire routing for semi-wireless Di2 groupsets (Only compatible with Shimano
- Di2 EW-SD300 wire for 12-speed)
- Replaceable rear derailleur hanger
- Removable front derailleur mount
- Top tube bag mounts
- Compatible with 1x or 2x cranksets
- Front and rear flat mount disc brake interface
- 12x142mm rear thru-axle
- Fits up to 700x48c
- WCS headset included
- Break-Away travel case included
- Frame Weight: 1,360g (Large)
| Size | Medium |
| C | C)-557mm |
| Chainstay | 440mm |
| Head Angle | 70.8 deg |
| Seat Angle | 73.5 deg |
| Headset | WCS IS42 |
| Bottom Bracket | 68mm |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | FD Mount for Braze On |
| BB Drop | 75mm |
| Stand Over | 809 |
| Dropout | 12x142mm Rear TA |
| Color | Black/White |
Original: $3,499.00
-65%$3,499.00
$1,224.65
Description
- Quickly disassembles to fit into its own sturdy travel case, assembles with ease once you arrive at your destination
- Carbon fiber frame with stainless steel joints
- Includes Ritchey WCS Carbon Disc Gravel Fork
- External cable routing also takes away some of the hassle of prepping your bike for traveling
- Stealth wire routing for semi-wireless Di2 groupsets (Only compatible with Shimano
- Di2 EW-SD300 wire for 12-speed)
- Replaceable rear derailleur hanger
- Removable front derailleur mount
- Top tube bag mounts
- Compatible with 1x or 2x cranksets
- Front and rear flat mount disc brake interface
- 12x142mm rear thru-axle
- Fits up to 700x48c
- WCS headset included
- Break-Away travel case included
- Frame Weight: 1,360g (Large)
| Size | Medium |
| C | C)-557mm |
| Chainstay | 440mm |
| Head Angle | 70.8 deg |
| Seat Angle | 73.5 deg |
| Headset | WCS IS42 |
| Bottom Bracket | 68mm |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | FD Mount for Braze On |
| BB Drop | 75mm |
| Stand Over | 809 |
| Dropout | 12x142mm Rear TA |
| Color | Black/White |














