Ritchey WCS Zeta GX 700c Disc Wheelset TA Boost Shimano
- These hand-built wheels are tubeless-ready and feature the new WCS hub with sealed bearings
- Center Lock rotor mounts
- The rear hub houses a precise Ratchet Driver system with 360-degree, 36-point engagement
- The rims offer a wide diameter, fit wider tires for gravel, and they're laced with 28 sturdy spokes
| Model | WCS Zeta GX Boost |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | WCS |
| Hole | 28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1840g |
| Cassette Body Type | Shimano TA Boost |
$658.95
Ritchey WCS Zeta GX 700c Disc Wheelset TA Boost Shimano—
$658.95

Description
- These hand-built wheels are tubeless-ready and feature the new WCS hub with sealed bearings
- Center Lock rotor mounts
- The rear hub houses a precise Ratchet Driver system with 360-degree, 36-point engagement
- The rims offer a wide diameter, fit wider tires for gravel, and they're laced with 28 sturdy spokes
| Model | WCS Zeta GX Boost |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | WCS |
| Hole | 28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1840g |
| Cassette Body Type | Shimano TA Boost |














