Salsa Blackthorn 145 C Frame - 29" Carbon Black / Graphite Gray Small
Blackthorn 145 is our all-mountain bike built for rugged backcountry trails and rowdy lines. It’s most at home on the steep stuff whether climbing or descending and it loves a big day out on mixed terrain.High-modulus carbon UDH-compatible frame Split Pivot suspension (coil shock compatible) Fits two bottles in main triangle + on-bike cargo features Progressive trail geometry in four sizes Split Pivot + design philosophy allows for 125–145mm rear travel RockShox Vivid Ultimate shock (145mm travel) MRP 1x iO SL chainguide
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 589 |
| Fork Type | Not Included |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Suspension |
| Color | Black/Graphite Gray |
| Mfg Size | Small |
| Platform | Blackthorn |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Gray |
$1,294.65
Original: $3,699.00
-65%Salsa Blackthorn 145 C Frame - 29" Carbon Black / Graphite Gray Small—
$3,699.00
$1,294.65
Description
Blackthorn 145 is our all-mountain bike built for rugged backcountry trails and rowdy lines. It’s most at home on the steep stuff whether climbing or descending and it loves a big day out on mixed terrain.High-modulus carbon UDH-compatible frame Split Pivot suspension (coil shock compatible) Fits two bottles in main triangle + on-bike cargo features Progressive trail geometry in four sizes Split Pivot + design philosophy allows for 125–145mm rear travel RockShox Vivid Ultimate shock (145mm travel) MRP 1x iO SL chainguide
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 589 |
| Fork Type | Not Included |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Suspension |
| Color | Black/Graphite Gray |
| Mfg Size | Small |
| Platform | Blackthorn |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Gray |














