Salsa Confluence Drop Bar Cues 11 eBike - 700c Aluminum Spearmint Green 51cm
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 135mm |
| Throttle | No |
| TT (Effective) | 517 |
| Brake Type | Disc |
| Removable Battery | No |
| Battery Power (Wh) | 237 |
| Battery Power (V) | 36 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Lights Included | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Drive Type | Hub-Drive |
| Ebike Class | 1 |
| Charger Included | Yes |
| Color | Spearmint Green |
| Battery | Li-Ion |
| Assist Levels | 3 |
| Motor Torque (Nm) | 45 |
| Charge Time (h) | 3.5 |
| Gross Payload (Lbs) | 350lb |
| Mfg Size | 51cm |
| Walk Assist | Yes |
| Platform | Confluence |
| Wheel Size | 700c |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Green |
Original: $3,999.00
-65%$3,999.00
$1,399.65
Description
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 135mm |
| Throttle | No |
| TT (Effective) | 517 |
| Brake Type | Disc |
| Removable Battery | No |
| Battery Power (Wh) | 237 |
| Battery Power (V) | 36 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Lights Included | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Drive Type | Hub-Drive |
| Ebike Class | 1 |
| Charger Included | Yes |
| Color | Spearmint Green |
| Battery | Li-Ion |
| Assist Levels | 3 |
| Motor Torque (Nm) | 45 |
| Charge Time (h) | 3.5 |
| Gross Payload (Lbs) | 350lb |
| Mfg Size | 51cm |
| Walk Assist | Yes |
| Platform | Confluence |
| Wheel Size | 700c |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Green |






















