Schwalbe Albert Gravity Pro Radial 27.5x2.5" Soft Black
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- - Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
| Model | Albert |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| E | Bike-E50 |
Original: $100.44
-65%$100.44
$35.15
Description
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- - Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
| Model | Albert |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| E | Bike-E50 |














