Schwalbe G-One RS Pro E25 Tire 700x55 TLE Black
- Super Race casing for a particularly smooth ride with low rolling resistance and a high level of tubeless easy impact protection
- Pro casing model provides lower rolling resistance and increased puncture protection
- Angled side blocks in conjunction with the Super Race carcass create the best cornering grip
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | G-One RS |
| Size | 700c |
| Width | 55mm |
| Casing | Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 690g |
| E | Bike-E25 |
$88.27
Schwalbe G-One RS Pro E25 Tire 700x55 TLE Black—
$88.27

Description
- Super Race casing for a particularly smooth ride with low rolling resistance and a high level of tubeless easy impact protection
- Pro casing model provides lower rolling resistance and increased puncture protection
- Angled side blocks in conjunction with the Super Race carcass create the best cornering grip
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | G-One RS |
| Size | 700c |
| Width | 55mm |
| Casing | Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 690g |
| E | Bike-E25 |











