Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.50 Tubeless Folding BLK Pro Trail Ultra Soft Radial E-50
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- - Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Ultra Soft: compound with improved grip and 50% more damping than previous version
| Model | Magic Mary |
| Size | 29" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1190g |
| E | Bike-E50 |
Original: $108.00
-65%$108.00
$37.80
Description
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- - Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Ultra Soft: compound with improved grip and 50% more damping than previous version
| Model | Magic Mary |
| Size | 29" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1190g |
| E | Bike-E50 |














