Schwalbe Romy Tire - 27.5 x 2.50 Tubeless Folding BLK Pro Trail MID Radial E-50
- Trail tire for maximum fun on trail, all-mountain or light e-bikes
- - Tight center tread for good rolling behavior and high durability
- - Aggressive shoulder lugs for grip in corners and control
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Mid: previously known as Speedgrip, it has the widest range of applications: ideal for XC, AM and trail riding
| Model | Romy |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Mid |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1065g |
| E | Bike-E50 |
Original: $102.00
-65%$102.00
$35.70
Description
- Trail tire for maximum fun on trail, all-mountain or light e-bikes
- - Tight center tread for good rolling behavior and high durability
- - Aggressive shoulder lugs for grip in corners and control
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Mid: previously known as Speedgrip, it has the widest range of applications: ideal for XC, AM and trail riding
| Model | Romy |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Mid |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1065g |
| E | Bike-E50 |














