Schwalbe Romy Tire - 29 x 2.40 Tubeless Folding Black Pro Trail Soft E-50
- Trail tire for maximum fun on trail, all-mountain or light e-bikes
- - Tight center tread for good rolling behavior and high durability
- - Aggressive shoulder lugs for grip in corners and control
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
| Model | Romy |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Trail Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1050g |
| E | Bike-E50 |
$35.70
Original: $102.00
-65%Schwalbe Romy Tire - 29 x 2.40 Tubeless Folding Black Pro Trail Soft E-50—
$102.00
$35.70
Description
- Trail tire for maximum fun on trail, all-mountain or light e-bikes
- - Tight center tread for good rolling behavior and high durability
- - Aggressive shoulder lugs for grip in corners and control
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
| Model | Romy |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Trail Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1050g |
| E | Bike-E50 |














