Schwalbe Standard Tube - 27.5 x 2.1 - 2.4 40mm Presta Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Width (mm) | 59 |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 - 2.4 |
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Valve Core | Removable |
Original: $8.48
-65%$8.48
$2.97
Description
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Width (mm) | 59 |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 - 2.4 |
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Valve Core | Removable |











