Schwalbe Standard Tube - 700 x 18 - 28mm 40mm Presta Valve
Standard tubes hold air considerably longer due to the purity of the rubber compound and the uniform wall thickness.
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 18 - 28 |
| Size | 700 X 18 - 28Mm |
| Valve Type | Presta Short (32-40Mm) |
$2.76
Original: $7.88
-65%Schwalbe Standard Tube - 700 x 18 - 28mm 40mm Presta Valve—
$7.88
$2.76
Description
Standard tubes hold air considerably longer due to the purity of the rubber compound and the uniform wall thickness.
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 18 - 28 |
| Size | 700 X 18 - 28Mm |
| Valve Type | Presta Short (32-40Mm) |














