Schwalbe Standard Tube - 700 x 18 - 28mm 40mm Schrader Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 18 - 28 |
| Size | 700 X 18 - 28Mm |
| Valve Type | Schrader |
Original: $7.65
-65%$7.65
$2.68
Description
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 18 - 28 |
| Size | 700 X 18 - 28Mm |
| Valve Type | Schrader |














