Schwalbe Tacky Chan Tire - 27.5 x 2.50 Tubeless Folding BLK Pro Gravity Soft Radial E-50
- Developed on the DH World Cup circuit for precision braking and cornering
- - Open shoulder area provides direct feedback and improved self cleaning lugs
- - Long braking edges allows for later braking points coming into corners
- - Ramps on center lugs for optimal rolling characteristics
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
| Model | Tacky Chan |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| E | Bike-E50 |
$108.00
Schwalbe Tacky Chan Tire - 27.5 x 2.50 Tubeless Folding BLK Pro Gravity Soft Radial E-50—
$108.00

Description
- Developed on the DH World Cup circuit for precision braking and cornering
- - Open shoulder area provides direct feedback and improved self cleaning lugs
- - Long braking edges allows for later braking points coming into corners
- - Ramps on center lugs for optimal rolling characteristics
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
| Model | Tacky Chan |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| E | Bike-E50 |














