Schwalbe Tacky Chan Tire - 27.5 x 2.50 Tubeless Folding BLK Pro Trail Ultra Soft Radial E-50
Schwalbe Tacky Chan Tire - 27.5 x 2.50 Tubeless Folding BLK Pro Trail Ultra Soft Radial E-50
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1100 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $102.00
-65%$102.00
$35.70
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1100 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |














