Schwalbe Tacky Chan Tire - 29 x 2.50 Tubeless Folding BLK Pro Trail Ultra Soft Radial E-50
Tacky Chan is a high-performance downhill and enduro tire designed and engineered for maximum grip control and durability it excels in loose muddy and technical terrain where precision and confidence are critical. Whether you're charging down steep rock gardens railing berms or battling through root-laced trails the Tacky Chan offers the ultimate combination of grip precision and durability for riders who demand the best from their tires.Aggressive tread design with an advanced lug pattern optimized for high-speed cornering braking stability and self-cleaning in wet conditions Optimized rolling resistance – the tread pattern is designed to maintain a reasonable rolling speed making it versatile across varying terrains Long braking edges allow later braking point while an open shoulder area provides direct feedback and improves self-cleaning
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1170 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$35.70
Original: $102.00
-65%Schwalbe Tacky Chan Tire - 29 x 2.50 Tubeless Folding BLK Pro Trail Ultra Soft Radial E-50—
$102.00
$35.70
Description
Tacky Chan is a high-performance downhill and enduro tire designed and engineered for maximum grip control and durability it excels in loose muddy and technical terrain where precision and confidence are critical. Whether you're charging down steep rock gardens railing berms or battling through root-laced trails the Tacky Chan offers the ultimate combination of grip precision and durability for riders who demand the best from their tires.Aggressive tread design with an advanced lug pattern optimized for high-speed cornering braking stability and self-cleaning in wet conditions Optimized rolling resistance – the tread pattern is designed to maintain a reasonable rolling speed making it versatile across varying terrains Long braking edges allow later braking point while an open shoulder area provides direct feedback and improves self-cleaning
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1170 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |














