Schwalbe Tacky Chan Tire - 29 x 2.40 Tubeless Folding BLK Pro Trail Soft E-50
- Developed on the DH World Cup circuit for precision braking and cornering
- - Open shoulder area provides direct feedback and improved self cleaning lugs
- - Long braking edges allows for later braking points coming into corners
- - Ramps on center lugs for optimal rolling characteristics
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
| Model | Tacky Chan |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Trail Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1105g |
| E | Bike-E50 |
$102.00
Schwalbe Tacky Chan Tire - 29 x 2.40 Tubeless Folding BLK Pro Trail Soft E-50—
$102.00

Description
- Developed on the DH World Cup circuit for precision braking and cornering
- - Open shoulder area provides direct feedback and improved self cleaning lugs
- - Long braking edges allows for later braking points coming into corners
- - Ramps on center lugs for optimal rolling characteristics
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
| Model | Tacky Chan |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Trail Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1105g |
| E | Bike-E50 |














