SDG Slater Jr Lock-On MTB Grips - Neon Green/Blk
- Small 25mm outer diameter to fit small hands
- 19mm inner diameter designed to fit SDG's Slater handlebar (part SD0050)
- Dual density design with integrated lock-on
- Tapered and slotted core eliminates slippage
- SDG icon pattern for superior grip and vibration damping
| Model | Slater Jr |
| Shape | Round |
| Size | Slim |
| Grip Color | Neon Green |
| Clamp Color | Black |
| Length | 115mm |
| Diameter | 25mm |
| Color | Neon Green |
Original: $15.99
-65%$15.99
$5.60
Description
- Small 25mm outer diameter to fit small hands
- 19mm inner diameter designed to fit SDG's Slater handlebar (part SD0050)
- Dual density design with integrated lock-on
- Tapered and slotted core eliminates slippage
- SDG icon pattern for superior grip and vibration damping
| Model | Slater Jr |
| Shape | Round |
| Size | Slim |
| Grip Color | Neon Green |
| Clamp Color | Black |
| Length | 115mm |
| Diameter | 25mm |
| Color | Neon Green |














