Shimano ESSA FC-U2000-1 Crankset - 170mm 7/8-Speed 40t Riveted Square Taper JIS Spindle Interface BLK
Shimano ESSA FC-U2000-1 Crankset - 170mm 7/8-Speed 40t Riveted Square Taper JIS Spindle Interface BLK
| Rings | 40 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Commute |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black |
Original: $32.00
-65%$32.00
$11.20
Description
| Rings | 40 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Commute |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black |















