Soma Cazadero K Tire 700x42c - Black/Tanwall
- A mixed terrain tire for a new era of riding gravel, dirt and asphalt
- Features a raised center for fast rolling on asphalt, with specially designed side knobs that corner well on dirt and maintain traction on the street
- Hard to find 42c size bridges CX and mountain biking
- A excellent choice for the Soma Double Cross, Saga, Wolverine and the New Albion Privateer
- Made in Japan by Panaracer
| Model | Cazadero |
| Size | 700c |
| Width | 42mm |
| Casing | Standard |
| TPI | - |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 485g |
Original: $69.99
-65%$69.99
$24.50
Description
- A mixed terrain tire for a new era of riding gravel, dirt and asphalt
- Features a raised center for fast rolling on asphalt, with specially designed side knobs that corner well on dirt and maintain traction on the street
- Hard to find 42c size bridges CX and mountain biking
- A excellent choice for the Soma Double Cross, Saga, Wolverine and the New Albion Privateer
- Made in Japan by Panaracer
| Model | Cazadero |
| Size | 700c |
| Width | 42mm |
| Casing | Standard |
| TPI | - |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 485g |











