Soma Cazadero Tubeless K Tire 650bx50c - Black/Black
- A mixed terrain tire for a new era of riding, gravel, dirt, asphalt
- Features a raised center for fast rolling on asphalt, with specially designed side knobs that corner well on dirt and maintain traction on the street
- A excellent choice for the Soma Double Cross, Saga, Wolverine and the New Albion Privateer
- Tubeless ready design
- Made in Japan by Panaracer
| Model | Cazadero Tubeless |
| Size | 650b |
| Width | 50mm |
| Casing | Standard |
| TPI | - |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 540g |
Original: $69.99
-65%$69.99
$24.50
Description
- A mixed terrain tire for a new era of riding, gravel, dirt, asphalt
- Features a raised center for fast rolling on asphalt, with specially designed side knobs that corner well on dirt and maintain traction on the street
- A excellent choice for the Soma Double Cross, Saga, Wolverine and the New Albion Privateer
- Tubeless ready design
- Made in Japan by Panaracer
| Model | Cazadero Tubeless |
| Size | 650b |
| Width | 50mm |
| Casing | Standard |
| TPI | - |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 540g |














