Soma Condor 2 Bar (31.8) 40/46cm - Black
- The swoopy Condor 2 is the unique alternative compact drop bar with rise
- An excellent choice for long gravel rides, Bikepacking and Touring
- Features rise, upsweep and flared drops with shallow drops for increase comfort
- Shot peened 6061-T6 aluminum
- Drop is 100mm with an actual drop of 50mm due to the rise
- Width is measured center-to-center, the smaller number is at the hoods and the larger number at the end of the drops
| Model | Condor 2 |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 46cm |
| Drop | 100mm |
| Reach | 63mm |
| Sweep | 4.6 Deg |
| Drop Flare | 14 Deg |
| Rise | 50mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 330g |
Original: $139.99
-65%$139.99
$49.00
Description
- The swoopy Condor 2 is the unique alternative compact drop bar with rise
- An excellent choice for long gravel rides, Bikepacking and Touring
- Features rise, upsweep and flared drops with shallow drops for increase comfort
- Shot peened 6061-T6 aluminum
- Drop is 100mm with an actual drop of 50mm due to the rise
- Width is measured center-to-center, the smaller number is at the hoods and the larger number at the end of the drops
| Model | Condor 2 |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 46cm |
| Drop | 100mm |
| Reach | 63mm |
| Sweep | 4.6 Deg |
| Drop Flare | 14 Deg |
| Rise | 50mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 330g |














