Soma Jawbone A-Type Frame 56cm 29" - Sage Green
- The Jawbone A-Type frame is the perfect platform to build drop bar mountain touring and bike packing rig
- Tange Prestige heat-treated butted CrMo steel; butted CrMo rear end
- Flat mount disc brake tabs on rear
- Investment cast vertical dropout with replaceable stainless steel hanger. 12 x 142mm thru-axle
- Front derailleur compatible (bottom pull)
- Headset for optional 1-1/8" matching fork: SHIS: ZS44/28.6 | ZS44/30. If running a tapered steerer fork, get an EC44 lower cup
- Rear rack and fender eyelets
- Two sets of bottle cage bosses; one set of cargo cage bosses on downtube
- 44mm headtube: Fits 1-1/8" steerer tubes and tapered steerer tubes with a headset swap
- 27.2mm post size/28.6mm frt. der. size/29.8mm seat collar, 73mm bottom bracket (English threads)
- Tire Width Range: 27.5 x 47mm to 2.5” / 700c x 38mm to 29 x 2.25”
- For matching fork please consider YC4022
| Model | Jawbone A-Type |
| Size | 56cm |
| Seat Tube (C | T)-525mm |
| C | C)-569mm |
| Chainstay | 445mm |
| Head Angle | 70.5 Deg |
| Seat Angle | 73 Deg |
| Bottom Bracket | 73mm |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | 28.6mm |
| Wheel Size | 29" |
| Dropout | 12x142mm TA |
| Color | Sage Green |
Original: $795.95
-65%$795.95
$278.58
Description
- The Jawbone A-Type frame is the perfect platform to build drop bar mountain touring and bike packing rig
- Tange Prestige heat-treated butted CrMo steel; butted CrMo rear end
- Flat mount disc brake tabs on rear
- Investment cast vertical dropout with replaceable stainless steel hanger. 12 x 142mm thru-axle
- Front derailleur compatible (bottom pull)
- Headset for optional 1-1/8" matching fork: SHIS: ZS44/28.6 | ZS44/30. If running a tapered steerer fork, get an EC44 lower cup
- Rear rack and fender eyelets
- Two sets of bottle cage bosses; one set of cargo cage bosses on downtube
- 44mm headtube: Fits 1-1/8" steerer tubes and tapered steerer tubes with a headset swap
- 27.2mm post size/28.6mm frt. der. size/29.8mm seat collar, 73mm bottom bracket (English threads)
- Tire Width Range: 27.5 x 47mm to 2.5” / 700c x 38mm to 29 x 2.25”
- For matching fork please consider YC4022
| Model | Jawbone A-Type |
| Size | 56cm |
| Seat Tube (C | T)-525mm |
| C | C)-569mm |
| Chainstay | 445mm |
| Head Angle | 70.5 Deg |
| Seat Angle | 73 Deg |
| Bottom Bracket | 73mm |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | 28.6mm |
| Wheel Size | 29" |
| Dropout | 12x142mm TA |
| Color | Sage Green |














