Soma Lugged Track Fork 700c 1"X170mm Thrdd Chrome
- Lugged crown with Tange Infinity CrMo construction
- Threaded models have 170mm long steerer with 50mm of thread
- All accept a standard road caliper brake
| Model | Lugged Track |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Threaded (25.4-24tpi/26.0mm) |
| Offset | 41mm |
| Axle | Crown-365mm |
| Brake Mount | Caliper |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Chrome |
| Steerer Type | Threaded 1" X 170Mm |
Original: $179.99
-65%$179.99
$63.00
Description
- Lugged crown with Tange Infinity CrMo construction
- Threaded models have 170mm long steerer with 50mm of thread
- All accept a standard road caliper brake
| Model | Lugged Track |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Threaded (25.4-24tpi/26.0mm) |
| Offset | 41mm |
| Axle | Crown-365mm |
| Brake Mount | Caliper |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Chrome |
| Steerer Type | Threaded 1" X 170Mm |














