Soma Regressor Canti Fork 26" 1" Thrdd Steerer Chrome
- Will fit damn near one-hundred years of Schwinns, 26" BMX bikes and Cruisers
- - 4130 Chrome-Molybdenum steel, beautifully chromed
- - Brake studs for cantilevers and V-brake
- - 1" threaded steerer tube, 180mm long, 60mm of threads, fits up to 5.5" headtubes
- - Fits 3/8" & 10mm axles; Includes non-marring dropout washers
- - Fits .833" BMX stems
- - Fits 2.35" tires easily
- - Suspension corrected for 80-85mm travel forks
- - Dropout eyelets
| Model | Regressor |
| Wheel Size | 26" |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (25.4/26.4mm) |
| Offset | 50mm |
| Axle | Crown-400mm |
| Brake Mount | Cantilever |
| Dropout | 9x100mm QR |
| Weight | - |
| Color | Chrome |
Original: $199.00
-65%$199.00
$69.65Description
- Will fit damn near one-hundred years of Schwinns, 26" BMX bikes and Cruisers
- - 4130 Chrome-Molybdenum steel, beautifully chromed
- - Brake studs for cantilevers and V-brake
- - 1" threaded steerer tube, 180mm long, 60mm of threads, fits up to 5.5" headtubes
- - Fits 3/8" & 10mm axles; Includes non-marring dropout washers
- - Fits .833" BMX stems
- - Fits 2.35" tires easily
- - Suspension corrected for 80-85mm travel forks
- - Dropout eyelets
| Model | Regressor |
| Wheel Size | 26" |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (25.4/26.4mm) |
| Offset | 50mm |
| Axle | Crown-400mm |
| Brake Mount | Cantilever |
| Dropout | 9x100mm QR |
| Weight | - |
| Color | Chrome |














