Soma Smoothie HP Road Frameset 56cm - Matte Black
- Extra large diameter, thin-wall Tange Prestige chromoly coupled with modern touches like thru-axles and compact geometry give this frame increased power transfer and road feel while still delivering a composed and plush ride at all speeds. The re-designed geometry combines a comfortable higher stack with a shorter wheelbase that rewards skillful riders.
- Tange Prestige heat-treated double butted CrMo steel
- Extra oversized downtube and chainstays for greater pedaling stiffness
- Ovalized top tube for increased lateral stiffness and vertical compliance
- Size specific tubing (Larger diameter downtubes on the larger sizes)
- Replaceable modular dropouts (12 x 142mm bolt-on thru-axle, fits flat mount disc brake)
- BSA threaded bottom bracket shell
- Rear rack and fender mounts
- Max tire size: 700x32c with fenders
- Two water bottle boss sets
- Seat collar: 29.8 or 30.0mm
- Fork features: Carbon fiber, 43mm rake (48mm on size 48 and 52cm). Fits 700x32 tires with fenders. 12 x 100mm QR thru-axle, flat mount brake compatible. Tapered alloy steerer with internal cable routing.
| Model | Smoothie HP |
| Size | 56cm |
| Seat Tube (C | T)-520mm |
| C | C)-560mm |
| Chainstay | 415mm |
| Head Angle | 73.5 Deg |
| Seat Angle | 74 Deg |
| Headset | ZS44/28.6 / EC44/40 |
| Bottom Bracket | 68mm |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | 28.6mm |
| Dropout | 12x142mm TA/12x100mm TA |
| Color | Matte Black |
$350.00
Original: $999.99
-65%Soma Smoothie HP Road Frameset 56cm - Matte Black—
$999.99
$350.00
Description
- Extra large diameter, thin-wall Tange Prestige chromoly coupled with modern touches like thru-axles and compact geometry give this frame increased power transfer and road feel while still delivering a composed and plush ride at all speeds. The re-designed geometry combines a comfortable higher stack with a shorter wheelbase that rewards skillful riders.
- Tange Prestige heat-treated double butted CrMo steel
- Extra oversized downtube and chainstays for greater pedaling stiffness
- Ovalized top tube for increased lateral stiffness and vertical compliance
- Size specific tubing (Larger diameter downtubes on the larger sizes)
- Replaceable modular dropouts (12 x 142mm bolt-on thru-axle, fits flat mount disc brake)
- BSA threaded bottom bracket shell
- Rear rack and fender mounts
- Max tire size: 700x32c with fenders
- Two water bottle boss sets
- Seat collar: 29.8 or 30.0mm
- Fork features: Carbon fiber, 43mm rake (48mm on size 48 and 52cm). Fits 700x32 tires with fenders. 12 x 100mm QR thru-axle, flat mount brake compatible. Tapered alloy steerer with internal cable routing.
| Model | Smoothie HP |
| Size | 56cm |
| Seat Tube (C | T)-520mm |
| C | C)-560mm |
| Chainstay | 415mm |
| Head Angle | 73.5 Deg |
| Seat Angle | 74 Deg |
| Headset | ZS44/28.6 / EC44/40 |
| Bottom Bracket | 68mm |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | 28.6mm |
| Dropout | 12x142mm TA/12x100mm TA |
| Color | Matte Black |














