Spank Spank 350 29" Rim 28h - Black
- Unique profile with low 17mm sectional height & wide width adds radial compliance & lateral stiffness
- Improved radial compliance for better traction over bumps & chatter while reducing negative feedback to the rider gives enhanced performance & comfort
- 30mm internal width is versatile fitting tires from 2.0” to 2.6” and allows plus size tire use without negative squaring off of tire profiles
- Bead Bite tubeless hooks enhance tubeless performance and tire security, even at lower pressures
- Dynamal Alloy is shot peened and anodized to increase fatigue life and durability
- Oohbah inverted inner well profile increases strength and tire security, even at lower pressures
| Model | 350 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30.5mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 495g |
| Rim Diameter | 29" |
| Hub Drilling | 28H |
Original: $125.99
-65%$125.99
$44.10
Description
- Unique profile with low 17mm sectional height & wide width adds radial compliance & lateral stiffness
- Improved radial compliance for better traction over bumps & chatter while reducing negative feedback to the rider gives enhanced performance & comfort
- 30mm internal width is versatile fitting tires from 2.0” to 2.6” and allows plus size tire use without negative squaring off of tire profiles
- Bead Bite tubeless hooks enhance tubeless performance and tire security, even at lower pressures
- Dynamal Alloy is shot peened and anodized to increase fatigue life and durability
- Oohbah inverted inner well profile increases strength and tire security, even at lower pressures
| Model | 350 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30.5mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 495g |
| Rim Diameter | 29" |
| Hub Drilling | 28H |














