SQlab 30X High Carbon Riser Bar (31.8) 16 deg/780mm - Black
- 16 or 12 degrees of backsweep provides a natural transition from lower arm to the rider's hand allowing for near perfect ergonomics
- 4 degrees of upsweep puts the elbows into a dynamic riding position
- Highest grade of carbon, tuned with precise wall thickness
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 45mm |
| Width | 780mm |
| Up/Back Sweep | 4/16 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Carbon |
| Weight | 235g |
| Carbon Grade | High |
| Back Sweep Angle | 16 Deg |
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50
Description
- 16 or 12 degrees of backsweep provides a natural transition from lower arm to the rider's hand allowing for near perfect ergonomics
- 4 degrees of upsweep puts the elbows into a dynamic riding position
- Highest grade of carbon, tuned with precise wall thickness
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 45mm |
| Width | 780mm |
| Up/Back Sweep | 4/16 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Carbon |
| Weight | 235g |
| Carbon Grade | High |
| Back Sweep Angle | 16 Deg |














