SQlab 312 Ergonomic Road Bar (31.8) 40cm Black
- Engineered for road cyclists who demand top tier ergonomics comfort and stability
- No performance compromises combines comfort with high end riding dynamics
- Sophisticated geometry designed to optimize rider position for maximum efficiency
- Ergonomic shape enhances comfort even on long distance rides
- SQlab 312 Alu handlebars deliver a perfect balance of performance and long lasting comfort
| Model | 312 |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 42cm |
| Drop | 125mm |
| Reach | 95mm |
| Sweep | Forward 10 Deg |
| Drop Flare | 1.5 Deg |
| Rise | 0 |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 317g |
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50
Description
- Engineered for road cyclists who demand top tier ergonomics comfort and stability
- No performance compromises combines comfort with high end riding dynamics
- Sophisticated geometry designed to optimize rider position for maximum efficiency
- Ergonomic shape enhances comfort even on long distance rides
- SQlab 312 Alu handlebars deliver a perfect balance of performance and long lasting comfort
| Model | 312 |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 42cm |
| Drop | 125mm |
| Reach | 95mm |
| Sweep | Forward 10 Deg |
| Drop Flare | 1.5 Deg |
| Rise | 0 |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 317g |














