SQlab 314 Ergonomic Gravel Bar (31.8) 44cm Black
- 314 handlebar has a 25 mm Rise, which allows a comfortable riding position
- 14° flare provides additional control in technical terrain and the 10 degree front sweep tapering to 2 degree towards the ends ensures a natural hand position
- Ergobar is a wave shaped elevation on the top part of the bar.
- This results in a flat slightly angular underside of the handlebar
- Fits perfectly to the angled, bent fingers
- With a flattened outer surface the handlebar offers a grip in the lower position and at the same time provides a secure hold in various riding situations
| Model | 314 |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 44cm |
| Hood Width | 44cm |
| Drop Width | 49cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 90mm |
| Sweep | Forward 10 Deg |
| Drop Flare | 14 Deg |
| Rise | 25mm |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 330g |
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50
Description
- 314 handlebar has a 25 mm Rise, which allows a comfortable riding position
- 14° flare provides additional control in technical terrain and the 10 degree front sweep tapering to 2 degree towards the ends ensures a natural hand position
- Ergobar is a wave shaped elevation on the top part of the bar.
- This results in a flat slightly angular underside of the handlebar
- Fits perfectly to the angled, bent fingers
- With a flattened outer surface the handlebar offers a grip in the lower position and at the same time provides a secure hold in various riding situations
| Model | 314 |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 44cm |
| Hood Width | 44cm |
| Drop Width | 49cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 90mm |
| Sweep | Forward 10 Deg |
| Drop Flare | 14 Deg |
| Rise | 25mm |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 330g |














