SRAM Apex 1 Crankset Speed: 10/11 Spindle: 30mm BCD: 110 42 BB30/PF30 172.5mm Black Road
SRAM Apex 1 Crankset - 172.5mm 10/11-Speed 42t 110 Asymmetric BCD BB30/PF30 Spindle Interface Black. This affordable crankset includes the features that make SRAM 1x road cranks popular: patented X-Sync chainring technology and above-average tire and frame clearance. Integrated 4-arm asymmetric spider maximizes stiffness-to-weight ratio.
  • Q-factor is 149mm
  • Includes SRAM X-SYNC chainring
    • TECH SPECS
    Defined Color Black
    Rings 42
    Spindle Interface Type BB30/PF30
    Chainring BCD 110 SRAM Asymmetric
    Color Black
    Chainline/Hub Compatibility 130 Hubs
    Chainline/Hub Compatibility 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay
    Drivetrain Speeds 11
    Drivetrain Speeds 10
    Number of Chainrings Chain Retaining Single
    Crank Intended Use Cyclocross
    BB Included No
    Pedal Spindle 9/16"
    Crank Length (mm) 172.5
    Product image 1
    Description
  • Q-factor is 149mm
    • TECH SPECS
    Defined Color Black
    Rings 42
    Color Black
    Drivetrain Speeds 11
    Drivetrain Speeds 10
    Crank Intended Use Cyclocross
    BB Included No
    Pedal Spindle 9/16"
    Crank Length (mm) 172.5
    SRAM Apex 1 Crankset Speed: 10/11 Spindle: 30mm BCD: 110 42 BB30/PF30 172.5mm Black Road | Lenny's Bike Shop