Stan's Crest MK4 Rim - 29 Disc Black 28H
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Black |
| Defined Color | Gray |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Rim Center Offset (mm) | 1.5 |
| Rim Depth (mm) | 18 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Material | Alloy |
| Rim Width (External) | 28.4 |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Weight | 399 |
| Wheel Size | 29" |
Original: $90.00
-65%$90.00
$31.50
Description
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Black |
| Defined Color | Gray |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Rim Center Offset (mm) | 1.5 |
| Rim Depth (mm) | 18 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Material | Alloy |
| Rim Width (External) | 28.4 |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Weight | 399 |
| Wheel Size | 29" |















