Sunrace FCM954 9sp Crankset 22/32/44t 175mm Black
- Forged aluminum MTB arms with integrated 24mm CrMo spindle
- Super Fluid Drive rings (aluminum outer, steel middle/inner) with CrMo bolts
- BBM97 BSA bottom bracket and 7075 alloy axle bolt included, 50mm chainline
- 1083g (with BB)
| Model | FCM954 |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | 104/64mm |
| Rings Included | 44/32/22t |
| Configuration | 3x9 |
| Spindle Interface | 24mm |
| BB Shell Width | 68/73mm |
| Chainline | 50mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00
Description
- Forged aluminum MTB arms with integrated 24mm CrMo spindle
- Super Fluid Drive rings (aluminum outer, steel middle/inner) with CrMo bolts
- BBM97 BSA bottom bracket and 7075 alloy axle bolt included, 50mm chainline
- 1083g (with BB)
| Model | FCM954 |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | 104/64mm |
| Rings Included | 44/32/22t |
| Configuration | 3x9 |
| Spindle Interface | 24mm |
| BB Shell Width | 68/73mm |
| Chainline | 50mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |


















