Sunrace FCMX0 Crank Arms 175mm - Black
- Forged aluminum MTB arms with integrated 24mm CrMo spindle
- BBM97 BSA bottom bracket, 7075 alloy axle bolt and chainring bolts are included
- 53mm chainline
- 921g (with 30t and BB)
| Model | FCMX0 |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | 4x96mm |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 24mm |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 53mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
Original: $109.99
-65%$109.99
$38.50
Description
- Forged aluminum MTB arms with integrated 24mm CrMo spindle
- BBM97 BSA bottom bracket, 7075 alloy axle bolt and chainring bolts are included
- 53mm chainline
- 921g (with 30t and BB)
| Model | FCMX0 |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | 4x96mm |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 24mm |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 53mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |


















