SunRingle Duroc 40 Expert 29" Rear Wheel (XD/MS) 148x12 Blk
- 29" plus wheels using Duroc 40 rim (40mm outer/36mm inner width) with SunRinglé STR Tubeless technology
- SRX Cartridge bearing straight pull hubs with a 3 pawl alloy cassette body and 24 tooth ratchet ring, yielding 72 engagement points
- Built with double butted Wheelsmith spokes and alloy spoke nipples
- Each wheel includes tubeless tape, valve and a 2oz bottle of STR sealant
- Rear wheel includes XD and Shimano Micro Spline driver bodies
| Model | Duroc 40 Expert |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD/Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | SRX |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Duroc 40 |
| Internal W | 36mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1018g |
| Wheel Type | Rear |
| Axle Size | 148X12mm |
Original: $329.99
-65%$329.99
$115.50
Description
- 29" plus wheels using Duroc 40 rim (40mm outer/36mm inner width) with SunRinglé STR Tubeless technology
- SRX Cartridge bearing straight pull hubs with a 3 pawl alloy cassette body and 24 tooth ratchet ring, yielding 72 engagement points
- Built with double butted Wheelsmith spokes and alloy spoke nipples
- Each wheel includes tubeless tape, valve and a 2oz bottle of STR sealant
- Rear wheel includes XD and Shimano Micro Spline driver bodies
| Model | Duroc 40 Expert |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD/Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | SRX |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Duroc 40 |
| Internal W | 36mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1018g |
| Wheel Type | Rear |
| Axle Size | 148X12mm |














