SunRingle Duroc 40 SB 29" Rim 28h - Black
- Double wall, welded 6061 Series Alloy rim
- Extra wide, lightweight, disc specific rims. Perfect with Plus tires or providing a bigger footprint to narrower tires
- Tubeless setup is a snap with STR Tubeless technology
| Model | Duroc 40 SB |
| Size | 29" |
| Internal W | 36mm |
| Depth | - |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 607mm |
| Color | Black |
| Weight | 550g |
$99.99
SunRingle Duroc 40 SB 29" Rim 28h - Black—
$99.99

Description
- Double wall, welded 6061 Series Alloy rim
- Extra wide, lightweight, disc specific rims. Perfect with Plus tires or providing a bigger footprint to narrower tires
- Tubeless setup is a snap with STR Tubeless technology
| Model | Duroc 40 SB |
| Size | 29" |
| Internal W | 36mm |
| Depth | - |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 607mm |
| Color | Black |
| Weight | 550g |














