SunRingle Duroc 50 SB 29" Rim 28h - Black
- Extra wide, lightweight, disc specific rims. Perfect for Plus tires or providing a bigger footprint to narrower tires
- Tubeless setup is a snap with STR Tubeless technology
- Double wall, welded rim that is boost compatible
| Model | Duroc 50 SB |
| Size | 29" |
| Internal W | 46mm |
| Depth | - |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 606mm |
| Color | Black |
| Weight | 655g |
$35.00
Original: $99.99
-65%SunRingle Duroc 50 SB 29" Rim 28h - Black—
$99.99
$35.00
Description
- Extra wide, lightweight, disc specific rims. Perfect for Plus tires or providing a bigger footprint to narrower tires
- Tubeless setup is a snap with STR Tubeless technology
- Double wall, welded rim that is boost compatible
| Model | Duroc 50 SB |
| Size | 29" |
| Internal W | 46mm |
| Depth | - |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 606mm |
| Color | Black |
| Weight | 655g |














