SunRingle Duroc SD37 27.5" Rim 28h - Black
- Super-duty rims with 2.7mm thick bead hooks, double wall, welded 6061 Series Alloy
- 1.8mm thick spoke bed, stainless eyelets, welded joint
- Tubeless setup is a snap with STR Tubeless technology
| Model | Duroc SD37 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 32mm |
| Depth | - |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 568mm |
| Color | Black |
| Weight | 595g |
| Spoke Count | 28H |
$35.00
Original: $99.99
-65%SunRingle Duroc SD37 27.5" Rim 28h - Black—
$99.99
$35.00
Description
- Super-duty rims with 2.7mm thick bead hooks, double wall, welded 6061 Series Alloy
- 1.8mm thick spoke bed, stainless eyelets, welded joint
- Tubeless setup is a snap with STR Tubeless technology
| Model | Duroc SD37 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 32mm |
| Depth | - |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 568mm |
| Color | Black |
| Weight | 595g |
| Spoke Count | 28H |














