SunRingle Duroc SD42 27.5" Rim 32h - Black
- Super-duty rims with 2.7mm thick bead hooks, double wall, welded 6061 Series Alloy
- 1.8mm thick spoke bed, stainless eyelets, welded joint
- Tubeless setup is a snap with STR Tubeless technology
| Model | Duroc SD42 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 37mm |
| Depth | - |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 568mm |
| Color | Black |
| Weight | 595g |
| Spoke Count | 32H |
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00
Description
- Super-duty rims with 2.7mm thick bead hooks, double wall, welded 6061 Series Alloy
- 1.8mm thick spoke bed, stainless eyelets, welded joint
- Tubeless setup is a snap with STR Tubeless technology
| Model | Duroc SD42 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 37mm |
| Depth | - |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 568mm |
| Color | Black |
| Weight | 595g |
| Spoke Count | 32H |














