SunRingle Helix TR27 SL 29" Rim 28h - Black
- Utilizes SunRingle Tubeless Ready Technology (STR) for use with tubeless ready tires
- Lightweight disc specific rims in various widths to cover XC to FR use
- Eyeleted with sleeved joints
| Model | Helix TR27 SL |
| Size | 29" |
| Internal W | 22.3mm |
| Depth | - |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 596mm |
| Color | Black |
| Weight | 494g |
| Hub Drilling | 28H |
$26.95
Original: $76.99
-65%SunRingle Helix TR27 SL 29" Rim 28h - Black—
$76.99
$26.95
Description
- Utilizes SunRingle Tubeless Ready Technology (STR) for use with tubeless ready tires
- Lightweight disc specific rims in various widths to cover XC to FR use
- Eyeleted with sleeved joints
| Model | Helix TR27 SL |
| Size | 29" |
| Internal W | 22.3mm |
| Depth | - |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 596mm |
| Color | Black |
| Weight | 494g |
| Hub Drilling | 28H |














