SunRingle Mulefut 80 27.5" FatBike Rear Wheel (XD/MS) 177x12
- Strategic cut-outs reduce overall weight
- Sleeved, single wall, disc only
- Sun Tubeless Ready (STR) technology
- Easiest wide tire tubeless setup in the industry
- Laced up to SRC hubs with time tested double butted Wheelsmith spokes
- Flange shape and diameter improves balance and spoke tension
- Rear axle increases durability and reduces flex
- Smaller hub bearings for reduced overall weight
- Rear wheel includes XD and Shimano Micro Spline driver bodies
- Includes nylon rim strip, STR tubeless tape, STR tubeless valve and STR sealant
| Model | Mulefut 80 |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD/Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x177 |
| Hub | SRC |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Rim | Mulefut 80 (V2) |
| Internal W | 74mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1417g |
| Position | Rear |
| Axle Spacing | 12X177mm |
$147.00
Original: $419.99
-65%SunRingle Mulefut 80 27.5" FatBike Rear Wheel (XD/MS) 177x12—
$419.99
$147.00
Description
- Strategic cut-outs reduce overall weight
- Sleeved, single wall, disc only
- Sun Tubeless Ready (STR) technology
- Easiest wide tire tubeless setup in the industry
- Laced up to SRC hubs with time tested double butted Wheelsmith spokes
- Flange shape and diameter improves balance and spoke tension
- Rear axle increases durability and reduces flex
- Smaller hub bearings for reduced overall weight
- Rear wheel includes XD and Shimano Micro Spline driver bodies
- Includes nylon rim strip, STR tubeless tape, STR tubeless valve and STR sealant
| Model | Mulefut 80 |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD/Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x177 |
| Hub | SRC |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Rim | Mulefut 80 (V2) |
| Internal W | 74mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1417g |
| Position | Rear |
| Axle Spacing | 12X177mm |














